صفحهٔ اصلی

از ویکی تنزیل
پرش به: ناوبری، جستجو
  • جهت مشاهدۀ تازه‌ترین صفحات در ویکی‌قرآن، اینجا کلیک کنید.

تاریخچۀ ویکی‌تنزیل (قرآن)

در مورخ 2 مهر 1396 مصادف با ایام دهه محرم 1439، سایت ویکی‌قرآن به صورت رسمی افتتاح گردید.

دعوتنامه و شیوه‌نامۀ همکاری در ویکی‌قرآن

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيم‏

بدو بدو بسوی قرآن، همه با هم به سوی ویکی‌قرآن - فَلْيَتَنافَسِ الْمُتَنافِسُون‏[۱]

واعتصموا بحبل الله جمیعا الحمدلله بجمیع محامده علی جمیع نعمه کمایحب الله ان یحمد و کما كَمَا يَنْبَغِي‏ حَمدَ الْمَاضِينَ وَ الْبَاقِين‏

به فضل و حول و قوۀ الهی، دوستان أمیرالمؤمنین علیه‌السلام را دعوت به شرکت در نوشتن ویکی‌قرآن می‌کنیم. قرآن کریم دستور داده همه با هم اعتصام به قرآن که حبل الله است بزنیم چرا که همه چیز را همگان دانند و در فکر و اندیشه و قلب همه، جمعیت اسماء را می‌توان جست.

  • چگونه در ویکی‌قرآن، مطلب و صفحۀ جدید، تولید کنیم؟
ابتدا به آدرس: Wikitanzil.ir مراجعه کرده و برای ایجاد حساب کاربری در ویکی‌قرآن، یک حساب جدید بسازید برای این منظور اینجا، کلیک نموده و ثبت نام نمایید.
سپس برای ایجاد صفحه‌ای با عنوان دلخواه مثلاٌ: سورۀ توحید در ویکی‌قرآن:
  1. عنوان صفحه‌ای که می‌خواهید بسازید را جستجو کنید. برای این منظور، عبارت: سورۀ حمد را جستجو کنید.
  2. اگر صفحه جستجوشده، وجود نداشته باشد در زیر کادر جستجو، عبارت: صفحهٔ «سورۀ حمد» را در این ویکی بسازید! ظاهر می‌شود.
  3. روی عنوان لینک شده (که به رنگ قرمز است) کلیک نمایید تا صفحه ایجاد، برایتان باز شود.
  4. اکنون هر چه دل تنگت می‌خواهد از تفصیل آیات و روایات و نظر مفسرین یا تاریخچه و مطالب علمی مناسب آن موضوع و حتّی تحلیل خودتان را بیاورید سپس بر روی دکمۀ صفحه ذخیره شود کلیک نمایید. حتی‌المقدور مطالب را با آدرس و ذکر منبع بنویسید همچنین سعی کنید مطالبی که درج می‌کنید تازه و دسته‌بندی شده باشد.

در پایان فراموش نکنید، مطالب شما قابل ویرایش خواهد بود و کلیه مراحل ویرایش در دید عموم قرار خواهد گرفت.

  • توصیه‌ها:

سعی کنید مفردات الفاظ قرآن را موضوع قرار دهید و سیر تا پیاز مطالب، حول آن لفظ و موضوع را بیاورید ذهن شما باید طوری شود که هر مطلبی می‌شنوید با خود بگویید این مطلب ذیل کدام آیه و کدام کلمه قرآنی قرار دارد. قرآن کتابی است که لا رَطْبٍ وَ لا يابِسٍ إِلاَّ في‏ كِتابٍ مُبين‏[۲] است. قرآن، کتابی است که "هیچ دو نفر با هم نمی‌گویند ای کاش فلان مطلب نیز قرآن درباره‌اش سخنی داشت الا اینکه سخن دارد با این زاویه به کار جهاد قرآنی بشتابید تا قبل از اینکه دیگران با پِدیاها بخواهند تصورات عالم را دربارۀ موضوعات در تصرّف خود بگیرند خود ما مسلمانان در این راستا در حول قرآن و مکتب اهل‌البیت علیهم‌السلام کاری بکنیم ولاحول ولاقوة إلا بالله. تحفه‌ای به مقام عصمة الله الکبری سیدۀ نساء عالمین فاطمه زهرا سلام الله علیها به امید گوشۀ نظری الحمدلله اولاً و آخراً و ظاهراً و باطناً

پی‌نوشت‌هاـــــــــــ
  1. سورۀ مطففین/ آیۀ 26
  2. انعام؛ آیۀ 59